twitter

Jaki VAT przy leasingu motocykla?

Firma rozważa zakup motocykla na firmę w celu dojazdów na spotkania z kontrahentami po zatłoczonej Warszawie. Chcemy podpisać umowę leasingową. Czy będzie można odliczać cały VAT od rat leasingowych czy też traktujemy taki leasing jak leasing samochodów osobowych (odliczenie 60% nie więcej niż 6000 zł)? Jaki VAT za paliwo podlega odliczeniu?

Odpowiedź

W przypadku leasingu motocykla kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania tego motocykla nie może przekroczyć kwoty 6000 zł.
Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanego przez podatnika paliwa wykorzystywanego do napędu motocykla, ani do nabytego ewentualnie stroju motocyklowego.
Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych. Ale Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 7 czerwca 2010 r., IPPP1-443-308/10-3/JL, wyjaśnił, że zakup kasku oraz ubrania do jazdy na motocyklu związany jest przede wszystkim z bezpieczną jazdą na motocyklu, nie przesądza to jednak, że wydatek na zakup takiego ubrania oraz kasku ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jest to wydatek na cele osobiste. Bezpośrednim celem, jaki jest związany z zakupem odzieży ochronnej służącej do jazdy na motocyklu jest ochrona zdrowia. Zakupiony kask oraz odzież motocyklowa mają charakter odzieży osobistej. Wobec tego, w ocenie organu podatkowego, podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej zakup kasku oraz ubrania do jazdy na motocyklu, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, z uwagi na fakt, że ww. przedmioty nie mają związku z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług.

Karol Różycki


Pracownik Izby Skarbowej w Poznaniu Ośrodek Zamiejscowy w Pile. Absolwent Podyplomowego Studium Prawa Podatkowego przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Autor artykułów o tematyce podatkowej.

Data publikacji: 08/07/2013

Czy pytanie okazało się pomocne?

dobra odpowiedź

1054

zła odpowiedź

214

Udostępnij:

Zadaj pytanie

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

532 775 775

gliwice@go-leasing.pl

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie