twitter

Czy podatek VAT naliczony od faktur na zakup środków trwałych w budowie należy liczyć strukturą?

Podatnik prowadzi firmę. W maju 2013 r. dokonał zakupu środków trwałych w budowie ze stawką 23% (potwierdzone fakturą VAT). Środki te nie zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych, ponieważ w tym samym miesiącu zostały sprzedane bankowi w celu leasingu finansowego zwrotnego. Bank, czyli leasingodawca, wystawił na firmę fakturę VAT ze stawką 23%. Jest to działanie zgodne z zawarta umową leasingu finansowego. Podatnik wystawił dokument OT oraz wprowadził do ewidencji środków trwałych (na podstawie faktury od banku i umowy). Firma prowadzona przez podatnika ma sprzedaż zwolnioną z zastosowaniem różnych stawek VAT. Ponadto należy dodać, że podatek do odliczenia obliczany jest tzw. „strukturą”.

  1. Czy podatek VAT naliczony od faktur na zakup środków trwałych w budowie należy liczyć strukturą?
  2. Czy może jednak będzie podlegał odliczeniu w całości?

Podatek VAT, który został naliczony z zakupu środków trwałych (od banku) będzie podlegał częściowemu odliczeniu, czyli tzw. „strukturą”.

Dodać należy, że podatek VAT, który został naliczony z faktury zakupu środków trwałych, a która powiązana jest tylko ze sprzedażą opodatkowaną 23% VAT, będzie podlegała rozliczeniu w 100%.

Przepis art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług zawiera w swej treści jedno z najważniejszych praw czynnego podatnika VAT. Mianowicie, przepis ten stanowi że czynny podatnik podatku VAT posiada uprawnienie do rozliczania podatku, który został naliczony zawarty w cenie nabywanych towarów i usług. Jednakże rozliczenie to jest możliwe tylko w takim zakresie, w jakim nabywane towary i usługi są wykorzystywane dla potrzeb czynności opodatkowanych a nie zwolnionych od VAT.

Warto również przytoczyć przepis art. 90 w/w ustawy. Stanowi on, że jeśli podatnik wykonuje czynności co do których przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, a także czynności, co do których takie prawo nie przysługuje, to wtedy podatek, który został naliczony przy nabywaniu towarów i usług (związanych z czynnościami z prawem od rozliczenia) obowiązkowo należy oddzielić od podatku VAT, który jest zawarty w cenie towarów i usług, które są z kolei powiązane z czynnościami bez prawa do rozliczenia.

Należy się zastanowić, co trzeba uczynić w sytuacji gdy podatnik wykonuje czynności dwojakiego rodzaju: z prawem oraz bez prawa do odliczenia VAT. Wówczas część zakupów powinna być powiązana z każdymi z tych czynności. Podatek VAT od zakupów jest wówczas odliczany przy zastosowaniu proporcji. Należy wtedy zastosować procedurę odliczania częściowego. Zastosowanie częściowego odliczania możliwe jest tylko co do łącznych zakupów dla sprzedaży z prawem i bez prawa do odliczania VAT.

W przedstawionym stanie faktycznym pierwszy zakup rzeczy bezpośrednio jest związany z czynnością, która opodatkowana jest stawką VAT 23%. Tak więc podatnik ma prawo do rozliczenia całego podatku, który został naliczony.

Data publikacji: 23/07/2014

Czy pytanie okazało się pomocne?

dobra odpowiedź

607

zła odpowiedź

227

Udostępnij:

Zadaj pytanie

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

532 775 775

gliwice@go-leasing.pl

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie