Leasing maszyn rolniczych

Leasing maszyn rolniczych — czy to się opłaca?

Leasing to forma finansowania zakupów, która zyskuje sobie coraz liczniejsze grono zwolenników. Doceniają ją również rolnicy, którzy w ten sposób nabywają sprzęty rolnicze. Warto dodać przy tym, że niektóre maszyny rolnicze są bardzo drogie, ich ceny sięgają nawet 100 czy 200 tys. złotych. Niewielu jest rolników, których stać na taki jednorazowy wydatek, a jednocześnie posiadanie danego sprzętu jest niezbędne do dalszego funkcjonowania i rozwoju gospodarstwa.

Leasing maszyn rolniczych alternatywą dla kredytu bankowego

Leasing można uznać za alternatywę wobec standardowych kredytów bankowych. Oczywiście główną podstawą w podjęciu decyzji dotyczącej sposobu finansowania jest sytuacja podatkowa i finansowa danego gospodarstwa rolnego. Zanim rolnik zdecyduje się na podjęcie ostatecznej decyzji dotyczącej leasingu, powinien przeanalizować kilka kluczowych kwestii. Przede wszystkim trzeba dokładnie przeanalizować warunki ekonomiczne gospodarstwa rolnego, takie jak m.in.: brak zadłużenia wobec budżetu państwa, tj. składki KRUS, podatek rolny, określenie liczby rat leasingowych, możliwości regularnego uiszczania opłat leasingowych. Teoretycznie leasing maszyn rolniczych jest dla wszystkich — zarówno dla tych, którzy od dawna prowadzą gospodarstwa rolne, jak i dla rolników dopiero rozpoczynających działalność. Bardzo często może to być jedyna forma wsparcia finansowego, na którą może pozwolić sobie rolnik.

Starając się o kredyt, należy pamiętać, że banki dla ograniczenia własnego ryzyka wymagają przynajmniej półrocznej historii działalności. Leasing jest możliwy już od 3 miesiąca prowadzenia produkcji rolnej, co jest zdecydowanym ułatwieniem dla rolników, którzy dla prawidłowego funkcjonowania gospodarstwa często potrzebują specjalistycznych maszyn i sprzętów.

Dla kogo leasing maszyn rolniczych?

Firmy leasingowe oferują obecnie bardzo ciekawe produkty finansowe skierowane do rolników. Leasing operacyjny na zakup maszyn jest najbardziej opłacalny w przypadku rolników, którzy:

  • chcą wziąć leasing po raz pierwszy
  • są czynnymi płatnikami VAT
  • posiadają gospodarstwa, które nie ma strat podatkowych
  • zamierzają zawrzeć umowę leasingową na dłuższy czas
  • chcą sfinansować nowy sprzęt rolniczy, bo można zamortyzować koszty bardzo szybko (2–3 lata)
  • planując zakup sprzętu o wysokiej wartości
  • chcą zaliczyć jednorazowo opłatę wstępną w koszty przychodu lub nie płacić jednorazowo VAT w miesiącu zakupu
  • chcą mieć możliwość naliczenia VAT od całej wartości przedmiotu leasingu i odsetek już w pierwszym miesiącu umowy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *