Leasing nieruchomości

Leasing nieruchomości — na czym polega i jakie są jego zalety

Przedsiębiorca, który poszukuje siedziby swojej firmy, ma wiele możliwości. Może to być najem, kupno na kredyt lub też leasing nieruchomości. Warto przyjrzeć się nieco bliżej ostatniej z tych opcji i przeanalizować jej zalety.

Co to jest leasing nieruchomości?

Leasing nieruchomości opiera się na takich samych zasadach co ogólny schemat funkcjonowania leasingu. Na podstawie umowy leasingodawca umożliwia leasingobiorcy odpłatne korzystanie z określonej rzeczy. W przypadku leasingu nieruchomości mamy do czynienia oczywiście z różnego rodzaju nieruchomościami. Czym zatem różni się leasing nieruchomości od umowy najmu?

Główna różnica tkwi przede wszystkim w możliwości przeniesienia prawa własności do rzeczy stanowiącej przedmiot leasingu. Przedsiębiorcy coraz częściej korzystają z możliwości wzięcia nieruchomości w leasing. W ten sposób można sfinansować budynku o różnym przeznaczeniu, m.in. handlowym, usługowym, produkcyjnym itd. W ofercie firm specjalizujących się w leasingu nieruchomości można znaleźć zarówno pojedyncze lokale, jak i całe budynki, a nawet hale produkcyjne, magazyny, a nawet hotele.

Jakie są główne zalety leasingu nieruchomości?

Do głównej zalety należy fakt, iż nie jest potrzebna dobra sytuacja finansowa przedsiębiorstwa, by móc skorzystać z leasingu. Nie jest sprawdzana zdolność kredytowa jak w przypadku kredytów bankowych, ważne jest jednak odpowiednie zabezpieczenie.

Warto wskazać także na korzystne pod względem finansowym rozliczanie zakupu sfinansowanego przy pomocy leasingu, a tym samym możliwość obniżenia podstawy opodatkowania. Leasing operacyjny daje możliwość zaliczenia do kosztów praktycznie wszystkich wydatków, zatem zarówno opłaty wstępnej, rat leasingowych, kosztów bieżącej eksploatacji. Leasing finansowy umożliwia natomiast odliczenie odpisów amortyzacyjnych i części odsetkowej rat.

Dla kogo leasing nieruchomości?

Leasing nieruchomości dedykowany jest następującym firmom:

  • które nie mają zadowalającej historii kredytowej
  • który zależy na ulgach podatkowych
  • zaliczanym do tzw. dużych lub średnich przedsiębiorstw o stabilnej sytuacji
  • gotowym na długoterminową spłatę rat

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *