twitter

Czy kierować na badania lekarskie pracowników korzystających w pracy okazjonalnie z samochodów służbowych

PYTANIE

Większość naszych pracowników tylko sporadycznie wyjeźdza w delegacje służbową. Korzystają wówczas z samochodów służbowych. Czy tace pracownicy muszą przechodzić badania, takie jak dla kierowców zawodowych?

ODPOWIEDŹ

Pracownicy  korzystający z samochodów służbowych w celu odbywania delegacji służbowych nie maja obowiązku wykonywać dodatkowych badań lekarskich, jak w przypadku pracowników zatrudnionych na stanowiskach kierowców. Choć zakres badań okresowych  pracowników wynika z rodzaju powierzonych im obowiązków w pracy i zależy od decyzji lekarza przeprowadzającego badania okresowe profilaktyczne.

Badania lekarskie kierowców, mają na celu określenie istnienia lub braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na takim stanowisku. W związku z tym co do zasady są znacznie bardziej szczegółowe niż np. badania pracowników biurowych. Pracownicy, którzy w ramach obowiązków służbowych korzystają z firmowego lub prywatnego samochodu osobowego, nie są kierowcami.

Nie mniej jednak pracownicy są zobowiązanie do przeprowadzania badań wstępnych i profilaktycznych, dlatego pracodawca, powinien określić w określeniu obowiązków stanowiskowych pracownikach, że takie wyjazdy należą do zadań pracownika.

W praktyce ośrodki medycyny pracy przeprowadzające badania wstępne i okresowe pracowników przyjmują, że możliwość prowadzenia w ramach obowiązków pracowniczych samochodu (który w takiej sytuacji staje się narzędziem pracy pracownika) powoduje, że stanowisko pracy takiego pracownika wymaga tzw. pełnej sprawności psychoruchowej.

Data publikacji: 22/04/2016

Czy pytanie okazało się pomocne?

dobra odpowiedź

848

zła odpowiedź

813

Udostępnij:

Zadaj pytanie

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

532 775 775

gliwice@go-leasing.pl

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie
Porozmawiaj z nami

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki działania mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce