twitter

Czy na pewno mogę zawsze wrzucić opłatę inicjalną w całości w koszty?

PYTANIE

Skorzystałem z leasingu przy 20% opłacie wstępnej. Czy mogę ją w całości rozliczyć w kosztach? Spotykam się z dwoma interpretacjami. Ponoć opłatę leasingową księguje się w całym czasie trwania leasingu. Jak wygląda ta sytuacja ? Posiadam pełną księgowość.

ODPOWIEDŹ

W powyższej sprawie od lat toczą się spory przedsiębiorców. Okazuje się, że do tej pory skarbówka dawała podatnikom wolną rękę. Na stronie internetowej urzędu czytamy, że przedsiębiorcy prowadzący księgi rachunkowe mają wybór pomiędzy tymi dwoma opcjami. Minister finansów potwierdził zapisy ustawy o rachunkowości, że czynsz inicjalny może być księgowany w całości, jeśli nie zaburzy to istotnie wniku finansowego, i to zdaje się było przyczyną nadinterpretacji wielu przedsiębiorców. Te słowa ministra rozwiały wątpliwości, gdyż zdarzało się dotąd że fiskus nalegał na to aby firmy, które prowadzą księgi rachunkowe, rozliczały czynsz inicjalny w podatkowych kosztach proporcjonalnie przez cały okres trwania umowy. 

Mimo, że nie było jeszcze interpretacji ogólnej, a fiskus czasem ma tendencje do zmiany zdania, należy przyjąć na ten moment, że nie ma wątpliwości, że pierwszą wpłatę można rozliczyć w całości.

Data publikacji: 07/10/2016

Czy pytanie okazało się pomocne?

dobra odpowiedź

439

zła odpowiedź

450

Udostępnij:

Zadaj pytanie

Masz pytania?
Chcesz lepiej poznać ofertę?
Skontaktuj się z nami!

532 775 775

gliwice@go-leasing.pl

Skontaktuj się z Nami
Skontaktuj się z Nami

Ile kosztuje u nas leasing lub kredyt?
Szybko policz ratę leasingu lub
kredytu dla siebie?

Oblicz ratę leasingu
Oblicz ratę leasingu

Szukasz samochodu?
Pomożemy znaleźć najlepsze
auto dla ciebie!

Znajdź auto dla siebie
Znajdź auto dla siebie